Rubrica de interviu - Saptamana 4 - camilwolf

• Romanian Users

Salutare lume!

In saptamana 4 de interviu il avem pe camilwolf! Hai cu intrebarile!

• Romanian Users

1. De cand joci OSM?
    2. Ai mai avut alte conturi inainte?
    3. De ce ai ales DRL?
    4. Ce schimbari ai face la joc daca ai putea?

• @bbdanbb said in Rubrica de interviu - Saptamana 4 - camilwolf:

1. De cand joci OSM?
    2. Ai mai avut alte conturi inainte?
    3. De ce ai ales DRL?
    4. Ce schimbari ai face la joc daca ai putea?

Salutare tuturor!

1. Joc OSM din ianuarie 2017. Am citit intamplator pe sectiunea de comentarii al unui cotidian de sport despre OSM si am zis sa vad despre ce este vorba. Nu ma gandeam atunci ca acest joc va deveni o activitate zilnica.
    2. Nu, camilwolf este singurul si sper ca tot asa va fi si peste 10 ani.
    3. Nu exista un motiv deosebit, pur si simplu in toamna anului trecut am primit o oferta in acest sens si deoarece momentul mi s-a parut optim am decis sa accept. Nu prea imi sta in fire sa schimb ”domiciliul” si desi am primit invitatii inainte si de la alte echipaje (pentru care le multumesc), de data aceasta am acceptat. A contat si faptul ca am avut o discutie prealabila telefonica cu capitanul echipei @Kings-Dutza. Oricum, am intalnit un grup unit, comunicativ, ambitios si dedicat, cu multi manageri mai experimentati decat mine. M-a ambitionat si planul de a duce echipa cat mai sus in clasamentul mondial. Acum avem peste 19.000 de puncte si obiectivul este de a intra in top 100. Romania are doar 2 echipe in acest top mondial (The Golden Generation - fosta Dinamovistii si Romania 1918, al carui membru am fost si eu), mult prea putin fata de alte tari.
    4. Ooo, as schimba multe! Eu as vrea sa pot executa penalty-uri cu portarul. As face sesiunile de training de 7 ore si nu de 8 ca acum, ca sa pot antrena de 3 ori pe zi. As oferii BC mai multi la sfarsitul bataliilor, la acelasi nivel ca la campionatele normale, 3-8 BC după 10 meciuri mi se pare o gluma. As interzice complet (din soft) folosirea jucatorilor din echipa de start pe alte posturi decat cele normale. As lua in calcul mpt-urile de pe toate sloturile unui manager la stabilirea clasamentului mondial individual. As organiza mult mai multe competitii oficiale OSM, atat la nivel individual cat si ce tin de un echipaj sau de apartenenta unui manager la un echipaj. Si … as face ceva altceva cu grafica la vizionarea meciurilor – ma refer la domnisoara/doamna comentator din partea stanga a ecranului (zambetul acela gen Chucky doll), dupa atata timp si inca tin degetul deasupra 😄 . Ar mai fi si altele, unele le-am transmis catre GB in survey-urile pe care le primesc de la ei. Jocul este intr-o continua schimbare si sunt sigur ca vor fi multe imbunatatiri si de acum incolo (sau dimpotriva 🙂 ).

• Salut!

1. Cati ani ai?
    2. De unde esti?
    3. Poti spune ca Renato a avut cel mai mare impact asupra ta dintre cei cu care ai interactionat pe joc?

• @cRs1923 said in Rubrica de interviu - Saptamana 4 - camilwolf:

Salut!

1. Cati ani ai?
    2. De unde esti?
    3. Poti spune ca Renato a avut cel mai mare impact asupra ta dintre cei cu care ai interactionat pe joc?
    1. Am implinit 44 de ani in luna februarie.
    2. M-am nascut si locuiesc in Sfantu Gheorghe, judetul Covasna.
    3. Pe Renato l-am cunoscut anul trecut cand aveam deja o ”vechime” de 2 ani si jumatate in OSM. De atunci, comunicam aproape zilnic dar la fel se intampla si cu alti membrii ai echipajului. Bineinteles, el fiind capitanul, deciziile ce privesc activitatea echipei ii apartin in mare masura. Insa nu as putea spune ca el sau o alta persoana din joc a avut o influenta semnificativa asupra mea. La inceput cand eram rookie, am inceput sa ii urmaresc pe ceilalti manageri (inclusiv manageri romani din top 100), sa vad ce si cum fac, obicei pe care il am si acum. La un moment dat m-am imprietenit cu un manager italian si mi-a aratat mai multe lucruri. Asa am invatat. Prin urmare, am invatat cate ceva de la toti managerii cu care am interactionat dar si din greselile facute de mine (nu au fost putine 😂 ).
  • Romanian Moderator

Hai sa traiesti nenea Camil! 😄
    1.Daca ai pleca din DRL, unde te-ai vedea, care crezi ca ar fi cel mai potrivit echipaj la ora actuala pentru tine?
    2. Dupa ce se termina tot haosul acesta cu Covid, unde ai vrea sa pleci in vacanta?
    3. Ce stil de joc preferi, mai defensiv sau mai ofensiv?
    4. Care este echipa preferata din Romania, dar din afara?
    5. Cum te simti in DRL, ce ai vrea sa schimbi?
    6. Daca ai fi unul dintre administratorii jocului, ce ai vrea sa scoti din joc si ce ai vrea sa adaugi nou?

Mersi pentru timp si bafta!

• @Kings-Dutza said in Rubrica de interviu - Saptamana 4 - camilwolf:

Hai sa traiesti nenea Camil! 😄
    1.Daca ai pleca din DRL, unde te-ai vedea, care crezi ca ar fi cel mai potrivit echipaj la ora actuala pentru tine?
    2. Dupa ce se termina tot haosul acesta cu Covid, unde ai vrea sa pleci in vacanta?
    3. Ce stil de joc preferi, mai defensiv sau mai ofensiv?
    4. Care este echipa preferata din Romania, dar din afara?
    5. Cum te simti in DRL, ce ai vrea sa schimbi?
    6. Daca ai fi unul dintre administratorii jocului, ce ai vrea sa scoti din joc si ce ai vrea sa adaugi nou?

Salut Renato! Multumesc pentru intrebari. Voi raspunde pe rand la fiecare punct, poate cu putina intarziere.

1. Boss, imi pregatesti ceva si eu inca nu stiu? 😀
      Daca nu ar mai fi DRL, sa presupunem din cine stie ce motive, eu cred ca as continua solo fara echipaj, cel putin o perioada. Asa am jucat 2 ani si nu m-a deranjat deloc, aveam niste obiective individuale setate pe care le am si acum (gen world domination 100% cu toate cele 3 trofee castigate in toate ligile din joc, inclusiv ligile inferioare). Eu joc OSM de placere si accept faptul ca nu pot castiga toate meciurile. Asta este mai usor atunci cand joci individual. Cand faci parte dintr-o echipa responsabilitatea este mai mare dar ai avantajul ca poti participa la batalii si la alte competitii (Royal Rumble, FMS, CCR, cred ca si WC nu stiu sigur). Daca as fi fara echipaj si as primi invitatie, probabil ca as accepta oferta dar nu stiu acum la ce echipaj, sincer sa fiu nici nu le cunosc foarte bine, doar informatiile care sunt accesibile din joc si ce mai citesc pe forum.

2. Prima data as pleca pe balta, la pescuit! In concediu cu familia, nu stiu, ar fi perfect oriunde, poate in Grecia, Turcia sau Croatia (oricum tot pe litoralul romanesc ajung 😀). Dar cel mai mult vreau sa merg in Spania la Barcelona (din motive evidente) si in tarile nordice (am eu un pitic pe creier).

3. Eu prefer jocul ofensiv, in mod clar. Tactica mea preferata este 433B dar am jucat mult timp, mai ales la inceput, cu 442B. Nu imi place deloc jocul cu 5 fundasi si nu ma dau in vant nici pentru cel cu 5 mijlocasi. Tactica ofensiva m-a ajutat sa castig campionate la diferenta de golaveraj si in plus altceva este un meci terminat 5-4 fata de un 1-0 chinuit. Insa, in ziua de azi, foarte multi manageri sunt ”Mourinho style” si joaca foarte defensiv, pe contraatac sau cu sut din prima (un fel de, ai n-ai mingea dai la poarta ala Hagi the trainer). Adevarul este ca e greu sa castigi contra unor astfel de echipe si mai ales sa o faci constant. In competitii e dezastru, tot mai rar vezi 443 chiar si 442, cei mai multi prefera 451 si 541 in diferite forme. Eu trimit spy-ul inaintea oricarui meci si cand vad ca si urmatorul adversar joaca 451/541 contaatac/sut din prima, imi trece tot cheful. Dar jocul defensiv iti poate aduce 1 pct sau chiar toate 3 impotriva unei echipe mai bune, inteleg asta si uneori am incercat si eu dar fara mari reusite. Raman la stilul ofensiv de cate ori pot (oricum nu mi-a placut niciodata catenaccio, autobaza).

Voi reveni si cu restul punctelor.

• @Kings-Dutza said in Rubrica de interviu - Saptamana 4 - camilwolf:

1. Care este echipa preferata din Romania, dar din afara?
    2. Cum te simti in DRL, ce ai vrea sa schimbi?
    3. Daca ai fi unul dintre administratorii jocului, ce ai vrea sa scoti din joc si ce ai vrea sa adaugi nou?

1. Eu sunt stelist de la varsta de 7 ani. Prin urmare, echipa mea favorita din Romania este actuala FCSB. Acum putem discuta zile intregi daca este sau nu FCSB adevarata Steaua insa pentru mine, sufleteste vorbind, echipa din liga I este Steaua, si cu asta basta. Sepsi OSK este echipa orasului, nu se poate sa nu fiu si fanul ei. Pe vremea lui ceasca, copil fiind mergeam pe stadion la meciurile echipei orasului in divizia B sau C. De cativa ani am abonament la meciurile lui Sepsi si impreuna cu baietii mei mergem (in fine, mergeam ca acum cu guvidul asta …) pe stadion. Nu joaca ei cine stie ce, mai mult se impiedica de minge oamenii dar na, asa e acum in Liga I iar atmosfera pe stadion este foarte faina, spectatori multi si civilizati (sunt martor ca oamenii sunt foarte ok, nu cum se spune prin media, daca doreste cineva putem discuta mai pe larg). FC Barcelona este de departe, echipa mea favorita de afara si nu de cand a aparut Ronaldinho sau Messi la echipa. Am vazut-o pe Barca pentru prima data la TV in finala din 86 cu Steaua. Mi-au placut culorile echipei, stilul de joc si mi-a ramas simpatica, probabil si pentru ca a fost invinsa in acea finala de Steaua :). Apoi, dupa 89 cand am inceput sa am acces la informatii (stim cu totii de ce) si chiar sa vad meciuri ale Barcei la TV, cu jucatori ca Zubizarreta, Ferrer, Koeman, Sergi, Amor, Bakero, Salinas, Laudrup si Stoichkov si Johan Cruyff antrenor, fratee … ce placere, imposibil sa nu iti placa! Imi mai plac de afara dar fara sa fiu cu adevarat pasionat, Ajax, Arsenal, Werder Bremen si Inter. Categoric imi sunt antipatice total Real, ManU si Milan de afara si Dinamo de la noi, evident, no? 😀
    2. In DRL ma simt foarte bine, incerc sa fiu util echipei in batalii si cum am mai spus anterior, toti colegii ne straduim sa ridicam echipa cat mai sus, mai ales ca anul acesta avem aniversarea de 10 ani deci DRL este o echipa legendara!
    3. Am mai pomenit cateva chestii anterior si nu vreau sa ma lungesc si mai mult, oricum cred ca am facut-o, asa ca voi spune doar de modul de stabilire a clasamentului mondial individual. Aici, dupa parerea mea, ar trebui luate in calcul mpt-urile managerilor de pe toate sloturile lor (doar cele active, unde joaca omul) si nu doar de pe slotul cu punctajul cel mai mare. Un manager care joaca full time pe 4 sloturi (ca mine de ex si ca foarte multi altii) investeste timp, pasiune, pricepere (cata are fiecare 😂 ) si BC-uri in egala masura si este injust ca aceasta ”munca” sa nu se reflecte in rezultatul final. Nu conteaza, neaparat, forma in care s-ar cuantifica punctajul de pe toate sloturile active ale unui manager, poate fi o suma a mpt-urilor sau o medie aritmetica, insa acest clasament ar trebui sa reflecte intreaga activitate din joc si nu doar o parte cum este acum. Asta mi se pare extrem de important.

Va multumesc pentru rabdare, uneori am tendinta sa lungesc povestea 😅

• Mergi pe balta la pescuit la Ilieni? 😅 😂 😂 ✌ ✌

• @cRs1923 said in Rubrica de interviu - Saptamana 4 - camilwolf:

Mergi pe balta la pescuit la Ilieni? 😅 😂 😂 ✌ ✌

Pe bune? O cunosti? 😀 😀 Esti din zona?
    Da, am fost de cateva ori si anul trecut. Cel mai mult imi place la Sanpaul, Harghita

1. Cum te vezi in urmatorul an luand in calcul actualizarile jocului
    2. Spune pe scurt, dar fara sa cauti detalii, ce informatii ai despre mine ca si parte a acestui joc
    3. Numeste 3 manageri grei ai jocului care nu mai sunt in prima linie sau sunt retrasi acum
    4. Descrie-te in cateva randuri
    5. Ce parere ai despre conflictul etnic din zona ta, fara sa folosesti cuvinte jignitoare
    6. Daca nu te-ai mai regasi in DRL , ce echipaj ai accepta dintre PREDATORS sau RO MANIA 😄 ( bineinteles daca ai auzit de PREDATORS , ca de RO MANIA sunt sigur ca da 😂 😂 😂

• @foică said in Rubrica de interviu - Saptamana 4 - camilwolf:

1. Cum te vezi in urmatorul an luand in calcul actualizarile jocului
    2. Spune pe scurt, dar fara sa cauti detalii, ce informatii ai despre mine ca si parte a acestui joc
    3. Numeste 3 manageri grei ai jocului care nu mai sunt in prima linie sau sunt retrasi acum
    4. Descrie-te in cateva randuri
    5. Ce parere ai despre conflictul etnic din zona ta, fara sa folosesti cuvinte jignitoare
    6. Daca nu te-ai mai regasi in DRL , ce echipaj ai accepta dintre PREDATORS sau RO MANIA 😄 ( bineinteles daca ai auzit de PREDATORS , ca de RO MANIA sunt sigur ca da 😂 😂 😂

Salut. Multumesc pentru interesul aratat si recunosc ca unele dintre subiecte ma pun in reala dificultate.

1. La fel ca acum, cel putin. Membru al echipei DRL in continuare si dpdv individual imi propun sa raman in top 50 manageri din Romania. OSM este doar un joc care a devenit o mica pasiune pentru mine intre timp asa ca sper sa pot continua sa joc zilnic (asa cum fac de peste 3 ani). Bine, daca e sa o luam punctual, mi-as dori sa pot face achievementul acela de superb seson cu peste 10.000 mpt-uri intr-un seson, pentru ca desi ma straduiesc de ceva vreme, nici macar aproape nu pot spune ca am fost vreodata (maxim am facut putin peste 8.000 de vreo 2-3 ori) 😅. Probabil ca exista niste strategii pe care eu inca nu le stapanesc.
    2. Nu am multe informatii despre managerul @.foică. deoarece noi doi nu ne-am intalnit pana acum in nicio competitie si nici nu am discutat vreodata unul cu celalalt. Insa, din ceea ce am citit in ultimii 2 ani pe forum, din postarile tale si ale altor manageri, am inteles ca esti un veteran al jocului, un manager cu multa experienta, un ”greu” al comunitatii OSM romanesti. Totodata, daca imi amintesc corect, la un moment dat un manager te-a salutat cu apelativul ”mosule” (imi cer scuze daca am facut vreo confuzie) dar intr-un context prietenos si respectuos – aceasta fiind impresia mea. Postarile tale mi-au placut deoarece mi s-au parut pertinente, argumentate, la obiect, prietenoase si/sau critic-constructive atunci cand a fost cazul.
    3. Habar-n-am, mai bine o las asa 🙂. Nu sunt informatii in acest sens pe forumul romanesc (sau daca sunt eu nu le-am gasit). Eu sunt in joc din 2017 si nu am gasit informatii despre istoria comunitatii romanesti, o rubrica dedicata acestui subiect (cine au fost primii manageri romani, cand anume au intrat in joc, statistici despre activitatea lor, evolutia in timp pe ani, etc). Poate ar trebui creata o astfel de rubrica. Nu pot/doresc sa ofer un raspuns direct la aceasta intrebare deorece informatiile pe baza carora mi-am format o opinie sunt pur subiective si nu am intentia, ca prin necunoasterea mea, sa afectez involuntar imaginea, pozitia, orgoliul si statusul vreunui manager roman.
    4. Well, in ”cateva randuri” inseamna o buna parte din CV-ul meu 😉 . In 2-3 cuvinte, ca participant in acest joc, sunt un jucator pasionat care intra zilnic de cateva zeci de ori (chiar daca numai pentru 1 minut), persuasiv, rabdator, autodidact, team player si atent la miscarile ”adversarului”. Uneori, jocul ma face sa ma simt nedreptatit, frustrat sau sa fiu suparat, agitat si emotiv.
    5. Acesta este un subiect amplu/delicat si nu cred ca aici este locul sa discut despre asta (poate mai bine la o intalnire fata in fata, oricand cu mare placere). Insa, in cateva cuvinte, parerea mea de cetatean roman (după mai mult de 4 decenii traite in Jud Covasna), conflictul etnic exista DOAR in birourile/capetele politicienilor, promovat intentionat din motive evidente in articole tendentioase din media (romaneasca si externa) si, in consecinta, indus in mintea multor persoane de buna-credinta (indiferent de nationalitatea/etnia acestora) care nu cunosc realitatea propriu-zisa. Aici pe strada, in magazine, la locul de munca, in viata reala de zi de zi, Vasile se respecta si se saluta cordial cu Janos (sau Maria cu Eniko), daca au timp stau impreuna la o masa sa bea o cafea/bere/cico si apoi se duc linistiti acasa. Ca sa nu mai spun ca exista foarte multe familii mixte romano-maghiare in aceasta regiune. Nu am experimentat niciodata si nici nu am vazut/auzit de un conflict intre 2 peroane pe considerente etnice. Se mai ciondanesc oamenii intre ei si aici, ca peste tot in lume, insa datorita de ex. unor incidente in trafic, disensiuni diverse si marunte, uneori mai apare si sotul/sotia celuilalt la mijloc 😄 . In fine, din punctul meu de vedere, oamenii obisnuiti, simplii, normali din zona mea (acei cca 98%) sunt cumsecade, civilizati, respectuosi, ospitalieri, calzi, prietenosi si empatici, fie romani sau maghiari (sau altii). Exista si exceptii, desigur, de ambele parti. Atat.
    6. Am auzit de PREDATORS, desigur, si nu o singura data. Stiu ca este o echipa foarte puternica, la fel si RO MANIA. Foarte multi dintre cei mai consacrati manageri romani se regasesc sau au fost in cadrul acestor echipaje. Stiu ca mai sunt si alte echipaje romanesti puternice, deasemenea cu manageri de top in componenta. De la unele am primit in trecut propunerea de a deveni membru. Cu oricare dintre acestea ar fi o placere si o provocare personala (in sens constructiv) de a colabora, in egala masura. Ce pot spune cu certitudine, este faptul ca inainte de a deveni membrul oricarui echipaj – PREDATORS/RO MANIA/altii (la nivel teoretic vorbind), voi avea rugamintea sa discut/stabilesc in prealabil cu capitanul/reprezentantul echipei cateva lucruri, asa cum am facut si pana acum cu Romania 1918 si DRL.

Multumesc @.foică. si tuturor managerilor care au citit aceste postari. Sper ca nu am lezat pe nimeni, unele subiecte fiind extrem de ”speciale”. Urez tuturor membrilor comunitatii romanesti OSM, multa bafta si inspiratie! Toate cele bune.
    Camil

• Romanian Users

Multumim mult Camil pentru participare si sper ca ti-a placut! Multumim si celor care s-au implicat cu intrebarile!

@Kings-Dutza te rog frumos cand ai timp sa inchizi acest topic.

🙂

• Romanian Moderator

Mulțumim Camil!
    Voi închide acest topic și așteptăm pe altcineva!