4-3-3 A'ya karşı çözüm buyrun

 • Turkish Users

  Arkadaşlar oyunda başımıza en çok gelen şeyler birisi bizden güçlü rakibin 4-3-3 taktiğiyle karşımıza çıkmasıdır.Bir kere şunu bilmeliyiz arkadaşlar rakip bizden güçlüyse ofansif oynamamızın hiçbir mantığı yoktur bundan dolayı da defansif oyun oynamamız bizim için daha yararlı olacaktır.Geçelim işin ayrıntılı kısımlarına.

  4-3-3 A kaleyi görünce vur
  4-3-3 A kanatları kullan
  4-3-3 A paslaşarak

  Bu üç taktik karşımıza sıklıkla çıkacaktır arkadaşlar ve sizden güçlü rakipler bunu fazlasıyla kulanacaktır.Peki biz ne yapacağız? Şunu söyleyebilirim ki 4-3-3 taktiği demek orta sahadan açık verip forveti fazlalaştırarak gole yönelik oynamak demektir.Bu durumda bizim orta sahayı sıkı tutmamız ve rakibin orta sahayla forvet hattı arasındaki bağlantıyı kesmemiz gerekir.Buna en uygun taktik 4-5-1 dir arkadaşlar.4-3-3 A oynayan birisi genel olarak yüksek hızda paşlaşmayı veya tek pas futbolu tercih edecektir yani tempoyu yüksek tutacaktır.Bu durumda biz düşük tempoyla oynarsak yani yavaş oyun kurmak gibi bir taktikle oynarsak bu faydalı olmaz arkadaşlar.Defansif oynayıp tek toplarla ve kalabalık orta sahamızla hızlı çıkıp gol aramaya çalışmamız gerekecek.Geçelim taktiğin tamamına.

  • Eğer rakip 4-3-3 A Kanatları kullan ve 4-3-3 A Kaleyi görünce vur oynuyorsa

  Diziliş: 4-5-1
  Oyun Stili: Kaleyi görünce vur
  Çizgi Taktikleri: Forvet sadece hücum , orta saha defansa yardım , defansta geride kal
  Markaj: Adam Markajı
  Ofsayt Tuzağı: Hayır
  Mücadele: Hakeme göre ayarlayın
  Baskı: Tam saha baskı
  Stil: Defansif
  Tempo: Tek pas futbol

  • Eğer rakip 4-3-3 A Paslaşarak oynuyorsa Adam markajı yerine Alan markajı yapıyoruz.

  • Şimdiki vereceğim ayrıntı da çok önemli arkadaşlar.4-3-3 A Kanatları kullan taktiğiyle oynayan birine karşı şunu yapmalıyız.5 li orta sahamızın kanatlarına defansif özelliği en yüksek olan 2 orta oyuncusunu ve 4lü defansımızın kanatlarına defansı en yüksek olan 2 oyuncuyu koyacağız.

  • 4-3-3 A Kaleyi görünce vur ve 4-3-3 A Paslaşarak oynayan rakibe karşı ise 5 li orta sahamızın merkezindeki 3 orta sahaya en iyi 3 orta saha oyuncumuzu yerleştireceğiz.4 lü defansımızın merkezindeki 2 oyuncu da en iyi 2 defans oyuncumuz olacak.


 • Merhaba @Kerem-Moises
  Taktik konusu hakkında zaten bir başlığımız mevcuttur ekstra bir başlık açmanıza gerek yoktur. İyi forumlar. :slight_smile: