• alt text

  A Milli Futbol Takımı'nın da mücadele edeceği UEFA Avrupa Uluslar Ligi grupları belli oldu. Peki bu turnuva nedir ve statü nasıl?
  Uluslar Ligi statüsüne göre UEFA'ya üye 55 ülke öncelikle dört küme oluşturacak. Bu sistem hazırlık maçlarının yerine geçecek ve EURO 2020'ye play-off hakkı da sağlayacak.

  Formatı nasıl olacak?
  Birinci kümede 12, ikinci kümede 12, üçüncü kümede 15, dördüncü kümede 16 ülkenin milli takımları yer alıyor. Küme A ve B'de oluşturulan dört grupta üçer ülke mücadele ediyor. Küme C'de bir grupta üç ülke, diğer üç grupta dörder ülke boy gösteriyor. Küme D'de bulunan dört grupta ise dörder ülke yer alıyor.

  UEFA Uluslar Ligi nasıl bir fayda sağlayacak?
  Uluslar Ligi aynı zamanda, Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılım hakkı sağlaması açısından da önem taşıyacak.

  Avrupa Şampiyonası elemeleri yine 10 grupta oynanmaya devam edecek ve yine gruplarda ilk iki sırayı alan ülkeler finallere katılmaya hak kazanacak. Ancak 24 ülkenin mücadele edeceği Avrupa Şampiyonası finallerine kalacak son dört takım, Uluslar Ligi'nin dört kümesinden çıkacak.

  alt text

  Kümelerinde Avrupa Şampiyonası finallerine kalamamış ülkeler, kendi aralarında play-off maçları yapacak ve son 4 takım Avrupa Şampiyonası finallerine katılmaya hak kazanacak.

  Türkiye hangi grupta?
  UEFA'nın ilk kez düzenlediği turnuvada Türkiye, kura çekimine Avusturya, Galler, Rusya, Slovakya, İsveç, Ukrayna, İrlanda Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Kuzey İrlanda, Danimarka ve Çekya ile B Ligi'nden katıldı

  UEFA Uluslar Ligi'nde A Milli Takım'ın rakipleri İsveç ve Rusya oldu. Diğer tüm grup eşleşmeleri, aşağıdaki görselde yer alıyor.

  alt text

  Turnuva tarihleri

  UEFA Uluslar Ligi’nde maçlar 2018’in eylül ayında başlayacak. 2020 Avrupa Şampiyonası finallerine katılacak son 4 ülkeyi belirleyecek Uluslar Ligi play-off maçları ise 2020’nin mart ayında oynanacak.

  Öte yandan, ülkeleri Uluslar Ligi’ndeki kümelere yerleştirmede, UEFA’nın milli takımlar sıralama sistemi kullanılacak.


 • 2020`ye katılabilmek için iyi bir fırsat. Yoksa bu gidişle hiçbir turnuvaya giremeyiz.


 • @saniyeyılmaz Bu sevinci bize çok görmesinler,Biz Türkiye'yi her koşulda destekleriz 🙂


 • @cnytakn Valla artik bi basari görelim artik 🙂


 • B grubu içerisinde en zor grubun bizimki olduğunu düşünüyorum.
  Rusya Avrupa Şampiyonası'nda çok başarılı olamadı bence bizimle ortalama bir takım.Rusya ile bizim maçımızdan her türlü sonucu beklerim.İsveç ise İtalya'yı eleyerek Dünya Kupası'na katıldı.Eğer o formu devam ederse işimiz zor olabilir.Olur da çıkarsak o zaman Avrupa Şampiyonası'na katılma ihtimalimizi yüksek görüyorum.
  Can kardeşlerimiz Azerbaycan'ımızdan ise çok ümitliyim.
  Faroe Adaları,Malta ve Kosova ile oynayacaklar.Bence Azerbaycan için basit bir grup.Avrupa Şampiyonası'na katılma kısmı ise tartışılır.
  Kazakistan ise çok daha zayıf bir takım olduğundan onlardan ümidim yok.


 • @saniyeyılmaz Avrupa Şampiyonası'na katılabilmek esasen çok rahat. Dünya Kupası'na gitmekten daha kolay. Ama biz başaramıyoruz. Katılmayı bile zor görürken kazanmayı hayal ediyoruz. Bu da bize özgü zaten.


 • @kaiser-brian-clough Evet teorik olarak katilmak kolay. Ama biz niye bu teoriyi pratige dökemedik hala anlamis degilim.