Savaş Ansiklopedisi (Battlepedia)


 • OSM SAVAŞ ANSİKLOPEDİSİ (BATTLEPEDIA)

  Bu belge tüm kurallarla ilgili davranışları, puan kazanma, CCL esnasında OSM savaşlarındaki takım çizelgesini içinde barındırır.

  Eğer ekibiniz bir dostluk maçı oynamak istiyorsa, bu kuralları takip edebilir ya da rakibinizle üzerinde anlaştığınız kuralları kullanabilirsiniz. Unutma ki; Staff (yetkili kişi) tüm dostluk savaşlarını takip edemez. Buda şu demek oluyor ki; eğer rakibiniz ile uzlaşmaya varamazsanız, Staff size yardımcı olamayacaktır. Eğer rakibinizin OSM kurallarını ihlal ettiğini görürseniz, bir şikayet formu doldurun ve liginiz normal bir ligmiş gibi ele alınacaktır ve tüm OSM kuralları geçerli olacaktır.

  ➡ RULES (KURALLAR)

  ☑ Madde A: Daima OSM kuralları takip edilmek zorundadır.
  Kural dışındaki tüm kurallar daima TERMS linkinden takip edilmelidir. Ekip savaşları bir takım gayretidir. Ekip savaşlarının olduğu liglerdeki kurallardan (anlaşma); bir ekip kasıtlı olarak başka bir ekibe zarar vermek istediğinde vuku bulur.

  ☑Madde B: Collusion (Anlaşma)

  ▶ Line-up (Kadro Belirleme)
  Tüm oyun boyunca, aynı ekipten iki menajerin mücadelesinde, her iki menajerde ilk 11i tamamlamalı ve her oyuncuyu mevkisinde oynatmalıdır. (forvet forvette, ortasaha oyuncusu orta sahada vs)
  NOT: Tek istisna, maçtan önce eğer iki kalecinizde sakat veya cezalı ise, onun yerine kaleye başka bir oyuncu geçebilir. Tabi ki rakip ekibe maçtan önce haber verildiği sürece.

  ▶ Transfers (Transferler)
  Ekip arkadaşları arasındaki tüm transferler oyuncunun değerinin 1.3 katı olmak zorundadır.
  Bir oyuncuyu alan menajer aynı oyuncuyu 7 gün beklettikten sonra ekip arkadaşına transfer etmek zorundadır. Hazırlık günleri sadece 1 gün olarak değerlendirilecektir. Transfer zamanı, hesapları alınca başlamaz, gün içinde başlar. Saatlerde bölge saati değil server saati esas alınır. Gün 00:00’da başlar.

  ⤵ NEREDEN NEREYE CEZA

  • Transfer Listesi > Transfer Listesi N/A
  • Transfer Listesi > Rakip N/A
  • Transfer Listesi > Arkadaş 7 gün
  • Rakip > Transfer Listesi N/A
  • Rakip > Rakip N/A
  • Rakip > Ekip Arkadaşı 7 gün
  • Ekip Arkadaşı > Transfer Listesi 7 gün
  • Ekip Arkadaşı > Rakip 7 gün
  • Ekip Arkadaşı > Ekip Arkadaşı 7 gün

  Bir takımdan diğer bir takıma tek yönlü en fazla 3 transfer yapılabilir. NOT: Bu uygulama sadece ekip arkadaşları arasında yapılan transferler içindir.

  ☑Madde 😄 Abandonments ( Savaştan Çekilme )

  1- Savaş başladığındaki ekibinden çıkan menajer savaş sonlanmadan önce ayrıldığı ekibine yeniden katılmak zorundadır.
  2- Ekipler herhangi bir zamanda veya özel bir ceza verildiğinde (replacement 8 takımlı ligde 80, 10 takımlı ligde 100 puan ceza) ; üyelerinden birinin yerine, kadrosundaki başka birinin geçmesini istemekte serbesttir.
  3- Herhangi bir menajer ligden istifa ettiğinde Madde 2’ye uygun olacak şekilde yerine yeni menajer getirilebilir.
  3a- Bu Battlepedia’ya göre; aktif olamamaktan dolayı kovulan bir menajer istifa eden bir menajer gibi hüküm görecektir.

  ☑Madde D : Conceding ( Savaşı Kabul Etme)

  Bir ekibinin yenilgiyi kabul etmesi durumunda diğer ekip savaşı kazanmış sayılacaktır. Eğer menajerler ligde kalmak isterlerse, ligin geri kalanı sıradan bir OSM Ligi gibi OSM kurallarına uygun olarak oynanmak zorundadır.

  ☑Madde E: Captains ( Yöneticiler )

  Kadrolar belirlenip gönderildiğinde, katılımcı olan menajer listesi ve kaptanlar belirlenmiş olacaktır. Kaptanın cezaları bildirmek dışında, ekipteki diğer oyunculardan farkı yoktur.

  ☑Madde F: Team Drawing (Takımların Belirlenmesi)

  Her turda ekipler için belirlenecek takımlar gelişigüzel kuralar neticesinde belirlenecektir. Bu kuralar Senior Staff, Forum Moderator tarafından veya Battle Draws başlığı altında yapılacaktır. Kura sonuçlarınında en yakın değerler göz önüne alınarak Draws oluşturulacaktır.

  ➡ PENALTIES (CEZALAR)

  Yukarıda yazılı olan kurallar ihlal edildiği takdirde ceza puanları son puanlamaya eklenecektir.

  ⚫ Madde A

  Herhangi bir kural ihlalinde ilgili hesap kilitlenme veya geçici olarak durdurmayla cezalandırılacaktır. Ve otomatik olarak bağlı olduğu ekip savaşı hükmen kaybedecektir.

  ⚫ Madde B

  Yönetim tarafından hazırlanan anlaşmanın herhangi bir maddesini ihlal etme durumunda cezalar şöyle olacaktır:
  1 ve 2. hata: -50’şer puan ceza ( 8 Takımlı liglerde 40 puan ceza )
  3 ve 4. hata: -100’er puan ceza ( 8 Takımlı liglerde 80 puan ceza )
  Devamındaki her hata için -200’er puan ceza eklenir.
  NOT: Her bireysel suç bir cezaya tabiidir. Eğer iki oyuncu pozisyonunun dışında oynatılırsa veya bir menajer ekip arkadaşına karşı olan maçta 9 adam oynatırsa, her iki durum için ayrı ayrı ceza işlemi uygulanacaktır.
  Bunun yanı sıra, eğer iki ayrı transfer ihlali meydana gelirse, iki tane ceza yemiş kabul edilecektir.

  ⚫ Madde C

  1- Ekibi terk eden herhangi bir menajer olursa, eğer menajerin puanı sıfır değil ise menajerin puanı sıfırlanacaktır. Eğer menajer ekibe yeniden katılırsa veya savaş sonlanmadan önce, ekipten olan bir menajer dahil olursa menajer puanı yenilecektir. Eğer bu (sezonun bitimine 7 gün kala menajer dahil olmazsa) mümkün değilse herhangi bir ceza verilmeyecektir.
  2- Menajer değişikliği yapılabilir. Fakat bundan dolayı o ekibe -100 ( 8 Takımlı liglerde 80 puan ceza ) puan ceza verilecektir.
  3- İstifa eden menajerin ekibi fazladan cezaya uğramayacaktır. Madde ikiye uygun bir şekilde değişiklik gerçekleşmezse; takım bilgisayar tarafından idare edilmeye devam edecektir. Bilgisayar tarafından yönetilen takımlar hala ekibin bir parçası gibidir. Olabilecek transfer listesi hatası da muhakkak cezalandırılacaktır.

  ☑Madde G: Calling for Punishments ( Cezaların Bildirilmesi )

  Bir kural ihlaliyle karşılaşıldığında şu protokol takip edilmelidir.

  • Madde A' nın ihlali (OSM Kuralları) halinde Hileyi raporlama yolu kullanılmalı.
  • B ve C Maddelerinin ihlali (Savaş Kuralları) halinde diğer ekibin kaptanına durum raporlanmalı, Fair Play ruhunu koruma amacıyla kendisine alınabilecek cezalar bildirilmelidir. Cezalar, bütün ekran resimleriyle Olay Menajeri'ne eventsmanager@onlinesoccermanager.com adresinden ayrıca raporlanmalı ki böylece kendisi ekip savaşının skorunu tutabilsin.

  ➡ SKOR DAĞILIMI (Puan Hesaplama)

  » Her menajere başlangıç puanı 125
  » 13 extra puan eğer takım hedefine ulaşmışsa.
  » Hedefin üstünde elde edilen her bir pozisyon için 18 puan
  » Hedefin altında olunan her pozisyon için -18 puan ceza.
  » Takım başına ligde kazanılan puanın 4 katı kadar puan eklenir.
  » Takım başına hedef farkının 2 katı olacak şekilde puan eklenir.
  » Ligde ilk 3 sırada bulunanlara sırasıyla 100, 45, 20 extra puan eklenir.
  » Ligde son 3 sırada bulunanlara sırasıyla 20, 45, 100 ceza puanı eklenir.
  » Kupa kazanına 100 puan, kupa finalistine 50 puan, yarı final oynayanlara 25’er puan fazladan verilir.
  » Yukarıda bahsi geçen cezalardan herhangi biri muhakkak ki sonucu etkileyecektir.
  Puanları rahatça hesaplayabilmeniz için ilgili tabloları aşağıdaki linkten temin edebilirsiniz.

  ▶ 5x5 Savaş Puan Hesaplama Tablosu
  ▶ 4x4 Savaş Puan Hesaplama Tablosu

  ➡ OSM 3.0 İle Birlikte Gelişen Kurallar

  ⚫ Özel turnuvalarda, organizatörlerin kuralları dikkate alınmalıdır. Yani zamanlayıcı/özel antreman/ gizli antreman gibi gelişmiş araçlar kullanılmadan savaşlar/turnuvalar olabilir. Bunlar resmi olmayan turnuvalar içindir. Resmi turnuvalarda kurallar takip edilmelidir.

  ⚫ Fazladan kamp kullanma : Eğer kullanıcı 4 antrenman kampı dışında kamp kullanırsa ;
  Oyuncunun ekibi 5. ve 6. kamp için ayrı ayrı -500 ceza puanı alır.
  Fazladan kamp , kupa maçı için kullanılıyorsa oyuncunun ekibi -400 ceza puanı alır.

  ⚫ Dostluk maçı: Dostluk maçlarına sadece ekip üyeleri arasında izin verilir. Rakip ekip menajerleri ile yapılan her dostluk maçı -50 ceza puanıdır.

  ⚫ Önemli Kural / Rules 7: Liginizdeki bir başka menajere para kazandırmak adına oyuncu satamaz ve/veya satın alamazsınız, bu durum rekabet ortamında haksızlık yaratır.

  Bu kuralın yoruma açık olduğunu düşünebilirsiniz . Ancak kuralın yorumu OSM’ nin tek resmi turnuvası olan CCL’ de şu şekilde yapılmaktadır .

  Eğer kendi ekip arkadaşınıza oyuncu satıyorsanız sattığınız bu oyuncu gittiği takımda bulunduğu mevkiyi geliştirmek zorundadır . Aksi takdirde bu transfer Kural 7 ye aykırı sayılmaktadır .

  Ayrıca sattığınız oyuncunun takımı geliştirmesi gerektirdiği gibi oynayacak durumda da olması gerekmektedir . Yani sırf takım gelişiyor diye sakat veya cezalı oyuncunuzu ekip arkadaşınıza satamazsınız. Bu bir Major Cezadır, -150 ceza puanı eklenir.

  CCL’ de bu kurala aykırı davranışlar hesap kilitlemeye kadar gidebilmektedir .

  Bu savaş ansiklopedisindeki her şey, kurallar ve skor sistemi de dahil, oluşturuldukları ana göre şekillendirilmiştir. Değişiklikler yapılması ve gelecekte kuralların güncellenmesi mümkündür. Değişiklikleri Battlepedia (Savaş Ansiklopedisi ) Dokümanı’ndan takip edebilirsiniz.