🏴 [Futbol] Premier League, angielska piłka, piłkarze...
-
Leeds United 0-0 Chelsea
W pierwszej połowie zdecydowanie lepszym zespołem była londyńska Chelsea. Goście stworzyli sobie dużo okazji pod bramką Leeds, a część strzałów kierowana była w światło bramki. Już w 7. minucie golkipera próbował pokonać Kai Havertz, ale uderzenie Niemca łatwo wybronił Illan Meslier.
W 16. minucie groźny strzał oddał Tyler Roberts, ale Chelsea miała dużo szczęścia i uniknęła utraty bramki. Kai Havertz po raz kolejny próbował zaskoczyć bramkarza w doliczonym czasie gry. Oddał wtedy dobry strzał w stronę prawego słupka, ale golkiper ponownie był czujny, dlatego do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis.
Mecz stał się zdecydowanie bardziej wyrównany w drugiej połowie. Już chwilę po wznowieniu gry po raz kolejny na listę strzelców próbował się wpisać Havertz, ale uderzeniem Niemca ponownie zostało zatrzymane przez świetnie interweniującego golkpiera. W 55. minucie doskonałą sytuację zepsuł Raphinha.
Obie drużyny miały potem problem, aby poważnie zagrozić bramce przeciwnika, dlatego rywalizacja zakończyła się bezbramkowym remisem. Czynny udział w spotkaniu brał Mateusz Klich, który na placu gry pojawił się w 79. minucie, zmieniając Rodrigo. Dla The Blues jest to trzynasty mecz z rzędu bez porażki. W następnej kolejce Premier League Leeds zmierzy się z Fulhamem, a Chelsea podejmie West Brom.
Crystal Palace 1-0 West Bromwich Albion
37' k. Luka Milivojević
W pierwszej połowie nieco więcej okazji stworzył sobie West Brom. Goście mieli jednak problem, aby oddać strzał w światło bramki, w przeciwieństwie do gospodarzy. Crystal Palace w 37. minucie miało doskonałą okazję na zdobycie prowadzenie. Arbiter po zagraniu ręką Furlonga przyznał im rzut karny. Jedenastkę pewnie wykorzystał Milivojevic, dlatego wynik do przerwy to 1:0.
Druga połowa przebiegła podobnie jak pierwsza. West Brom stworzyło trochę więcej okazji, aby odrobić wynik, ale ofensywa wciąż miała rozregulowane celowniki. Swoich szans próbowali również goście. W 65. minucie dobrą sytuację miał Eberechi Eze, ale ostatecznie przegrał pojedynek z Samem Johnstonem. Kanarki nie zdołały odrobić strat, dlatego wynik z pierwszej połowy utrzymał się do końca. Crystal Palace przerwało serię trzech meczów z rzędu bez zwycięstwa.
Everton 1-2 Burnley
32' Dominic Calvert-Lewin T. Davies - 13' Chris Wood; 24' Dwight McNeil M. Vydra
W ostatniej kolejce podopieczni Carlo Ancelottiego przegrali 0:2 ze świetnie spisującą się pod wodzą Thomasa Tuchela Chelsea. W sobotę na boisko wybiegli jednak na boisko w roli zdecydowanego faworyta, mając naprzeciwko siebie drużynę, która nie wygrała od pięciu kolejek.
Spotkanie rozpoczęło się od groźnej sytuacji pod bramką Burnley. W czwartej minucie na uderzenie z kilkunastu metrów zdecydował się Richarlison, ale skutecznie w bramce rywali interweniował Pope. Niespełna dziesięć minut później piłka wylądowała w siatce, ale bramki Evertonu. Wynik spotkania otworzył Chris Wood, który uderzał z około 16 metrów i zaskoczył bezradnego Pickforda.
W 25. minucie goście prowadzili już 2:0. Tym razem na listę strzelców fantastycznym strzałem zza pola karnego popisał się Dwight McNeil. Piłka wylądowała w samym okienku bramki drużyny z Goodison Park. Niewiele brakowało, a trzy minuty później trzeciego gola zdobyłby Johann Gudmundsson, ale piłka po jego uderzeniu z dystansu trafiła w słupek.
W 32. minucie przebudzili się gospodarze i zdobyli kontaktowego gola. Po dośrodkowaniu Toma Daviesa z prawej strony boiska, uderzeniem głową z kilku metrów do siatki trafił Dominic Calvert-Lewin. Jak się okazało był to ostatni gol przed przerwą.
W drugiej połowie bardzo mądrze grające Burnley skutecznie odpierało ataki rywali, którzy nie potrafili wypracować sobie dogodnej sytuacji do zdobycia gola. Musieli również uważać na groźne kontrataki rywali, którzy starali się wykorzystać każdą nadarzają się ku temu okazję. Ostatecznie jednak wynik 2:1 dla Burnley utrzymał się do ostatniego gwizdka sędziego.
Fulham 0-3 Manchester City
47' John Stones J. Cancelo; 56' Gabriel Jesus; 60' k. Sergio Agüero
Fulham nie przestraszyło się dużo silniejszego przeciwnika i ruszyło do ataku. Starało się stworzyć zagrożenie w polu karnym rywala, ale bezskutecznie. Gospodarzom zabrakło bowiem umiejętności piłkarskich.
Manchester City zaczął niemrawo i pozwolił londyńczykom na wiele. Postawa ta nie sprawiła wicemistrzowi Anglii kłopotów, więc mogli wdrożyć swój plan, który znamy doskonale. Obywatele przejęci inicjatywę, wymieniali mnóstwo podań i kreowali okazje strzeleckie. Jedną z nich w 18. minucie zmarnował Ferran Torres, który z bliskiej odległości uderzył zbyt słabo i Alphonse Areola pewnie złapał futbolówkę. Do przerwy nie zobaczyliśmy gola.
Ledwie dwie minuty po wznowieniu gry goście objęli prowadzenie. Joao Cancelo wykonał rzut wolny i dośrodkował wprost do będącego w polu karnym Johna Stonesa. Anglik przymierzył precyzyjnie w lewy róg bramki.
W 56. minucie Joachim Andersen popełnił błąd w wyprowadzeniu piłki, którą błyskawicznie przechwycił Gabriel Jesus. Brazylijczyk zachował zimną krew i umieścił futbolówkę w siatce.
Cztery minuty później defensywa beniaminka znów się nie popisała. Tym razem zawinił Abdul-Nasir Adarabioyo, który sfaulował Torresa w polu karnym. Sędzia Andre Marriner wskazał na wapno. Odpowiedzialność na siebie wziął Sergio Aguero, co okazało się kapitalną decyzją. Argentyńczyk przymierzył bowiem pewnie w lewy róg bramki. Kapitan Obywatel ustalił wynik starcia na 3:0.
-
Southampton 1-2 Brighton & Hove Albion
27' Che Adams; 16' Lewis Dunk P. Groß; 56' Leandro Trossard D. Welbeck
Brighton&Hove Albion objęło prowadzenie po kwadransie gry. Dośrodkowanie Pascala Grossa na bramkę mocnym strzałem głową zamienił Lewis Dunk. Gospodarze odpowiedzieli kilkanaście minut później. Konkretnie zrobił to Che Adams, który wykorzystał błędy w szeregach rywali i huknął obok bezradnego bramkarza przyjezdnych.
Pod koniec tej części gry sytuacja Świętych mogła być znacznie trudniejsza. Okazję na zmianę rezultatu miał bowiem Gross. Tym razem bardzo dobrze w bramce gospodarzy spisał się jednak Fraser Forster i do przerwy Southampton FC remisowało z Brighton&Hove Albion 1:1. Końcowy wynik niedzielnego spotkania w Premier League cały czas pozostawał zatem sprawą otwartą…
Kilkanaście minut po przerwie przyjezdni znowu byli lepsi o jedno trafienie. Goście przeprowadzili szybką akcję, Danny Welbeck pięknie zagrał z pierwszej piłki do Leandro Trossarda, a ten z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem Świętych.
Więcej bramek już nie zobaczyliśmy i goście pokonali klub z St. Mary’s Stadium 2:1. W tym momencie Święci są na 14. miejscu i mają 33 punkty. Rywale gromadzili cztery oczka mniej. Aktualnie Brighton&Hove Albion zajmuje 16. lokatę.
Leicester City 5-0 Sheffield United
39' Kelechi Iheanacho J. Vardy; 64' Ayoze Pérez M. Albrighton; 69' Kelechi Iheanacho J. Vardy; 78' Kelechi Iheanacho W. Ndidi; 80' sam. Ethan Ampadu
Leicester City przystępowało do potyczki z czerwoną latarnią w roli zdecydowanego faworyta. Tym bardziej że piłkarze Lisów w ostatnich siedmiu spotkaniach ligowych z placu gry na tarczy schodzili tylko raz. Tymczasem rywale ekipy Brendana Rodgersa mieli zamiar wrócić na zwycięski szlak po porażce z Southampton (0:2).
Pierwsza połowa rywalizacji na King Power Stadium miała jednostronny przebieg. Rywale Lisów byli dla nich tylko tłem. Dość powiedzieć, że gospodarze w pierwszych trzech kwadransach rywalizacji mieli aż siedem prób na pokonanie bramkarza, z których trzy skończyły się celnymi strzałami. Dla porównania zawodnicy Sheffield ani razu nie zagrozili bramce Leicester.
Jedyny gol w pierwszej odsłonie spotkania padł w 39. minucie. Świetnym zagraniem z boku boiska popisał się Ayoze Perez, z kolei do pustej bramki piłkę wpakował Kelechi Iheanacho. Jednocześnie po golu Nigeryjczyka gospodarze byli krok bliżej wywalczenia siedemnastego zwycięstwa, które mogło dać im pozycję wicelidera rozgrywek.
W drugiej połowie między 64. a 69. minutą losy rywalizacji zostały rozstrzygnięte. Gospodarze w tym czasie zdobyli dwie bramki i Leicester prowadziło 3:0. Gola na 2:0 strzelił Ayoze Perez, popisując się celnym strzałem sprzed pola karnego po szybkiej kontrze swojego. Bramkę na 3:0 zdobył natomiast Iheanacho. 24-latek bez kłopotu skierował piłkę do siatki.
Iheanacho w 78. minucie podwyższył prowadzenie Leicester na 4:0, ale to nie było wszystko, jeśli chodzi o gole. Chwilę później, bo w 80. minucie samobójcze trafienie zaliczył Ethan Ampadu. Tym samym gospodarze wygrali spotkanie 5:0, notując drugi wygrany mecz z rzędu. Tymczasem już na początku kwietnia zawodnicy Lisów w hicie Premier League zmierzą się z Man City.
Arsenal 2-1 Tottenham
44' Martin Ødegaard K. Tierney; 64' k. Alexandre Lacazette - 33' Érik Lamela L. Moura
76' Érik LamelaArsenal w początkowej fazie meczu był bardziej widoczny. Dominował wręcz w posiadaniu piłki oraz kreował sporo ofensywnych akcji. Kanonierzy nie angażowali w nie jednak wielu zawodników i sami ograniczyli sobie możliwość pokonania bramkarza. Sztuki tej w 16. minucie mógł dokonać Emile Smith Rowe. 20-latek opanował futbolówkę, zbliżył się do pola karnego i oddał atomowy strzał w poprzeczkę. Do szczęście zabrakło niewiele.
Tottenham mógł otrzymać cios w postaci gola, ale to był dopiero początek złych wieści. Heung-min Son ruszył do sprintu i chwilę później położył się na ziemię bez kontaktu z rywalem. Koreańczyk złapał się za mięsień dwugłowy i musiał przedwcześnie udać się do szatni.
Wraz z upływem przebieg meczu na Emirates Stadium nie zmienił się wyraźnie, chociaż Koguty coraz częściej gościły na połowie oponenta i 33. minucie zrobiły z tego użytek. Sergio Reguilon zagrał do będącego w szesnastce Lucasa, który utrzymał się przy piłce, a następnie podał ją do Erika Lameli. Argentyńczyk wprawił w osłupienie nie tylko fanów gospodarzy. 29-latek strzelił cudownego gola raboną, piłka przeszła między nogi Thomasa Partey’a i Bernd Leno skapitulował.
Arsenal zasługiwał na gola i w doczekał się po dziesiątej próbie. Kieran Tierney z dużą swobodą przedarł się lewą stroną boiska i podał idealnie do ustawionego w polu karnym Martina Odegaarda. Norweg przymierzył w prawy róg bramki, futbolówka odbiła się jeszcze od nogi Toby’ego Alderweirelda i znalazła się w siatce. Do przerwy było 1:1.
Druga połowa zaczęła się i długo wyglądała tak, jak pierwsza. Tym razem Arsenal na gola czekał jednak krócej, ponieważ w 64. minucie objął prowadzenie. Davinson Sanchez sfaulował w polu karnym Alexandre Lacazette’a i sędzia Michael Oliver wskazał na wapno. Do piłki podszedł sam poszkodowany, który uderzył w prawy dolny róg bramki. Hugo Lloris nie wyczuł intencji rodaka i rzucił się w przeciwną stronę.
Derby północnego Londynu to rywalizacja o wysokim natężeniu emocji, które nie wszyscy wytrzymują. W 76. minucie Lamela ponownie zwrócił na siebie uwagę, ale tym razem w dużo gorszy sposób. Argentyńczyk uderzył Tierney’a w twarz, otrzymał drugą żółtą kartkę i osłabił zespół. Tottenham zaprezentował się słabo w ofensywie i nie zdołał odrobić straty. Arsenal wygrał zatem zasłużenie 2:1.
Manchester United 1-0 West Ham United
53' sam. Craig Dawson
Teoretycznie pierwsza połowa należała do Manchesteru United, bo gospodarze znacznie częściej byli przy piłce i przebywali na wrogiej połowie. W praktyce najlepszą okazję zmarnował Marcus Rashford. W 25. minucie Bruno Fernandes po długim rajdzie przekazał piłkę Masonowi Greenwoodowi. Młody napastnik, z kolei, Manchesteru United wrzucił idealnie do Rashforda. Ten świetnie uciekł obrońcom, ale jego uderzenie głową było nie tylko słabe, ale i niecelne. Młoty odgryzały się z rzadka i wraz z upływem czasu rosła przewaga Czerwonych Diabłów.
Na początku drugiej połowy gospodarzom udało się wreszcie objąć prowadzenie. Rzut rożny wykonywał Bruno Fernandes. W pierwszej chwili wydawało się, że dopadł do niej Scott McTominay. Powtórki udowodniły jednak, że piłka wpadła do siatki po niefortunnej interwencji stopera West Hamu, Craiga Dawsona. W kolejnych minutach David Moyes przesunął swoją drużynę wyżej, co pozwoliło podopiecznym Ole Gunnara Solskjaera skuteczniej kontrować. Po jednej z takich sytuacji Mason Greenwood huknął w słupek, ale ostatecznie samobój Dawsona był jedynym trafieniem, jakie oglądaliśmy tego wieczoru.
Gospodarze zgarnęli trzy punkty i powrócili na fotel wicelidera Premier League, który utracili po triumfie Leicester nad Sheffield. Teraz Czerwone Diabły mają trzy dni na odpoczynek, a w czwartek zmierzą się z Milanem na San Siro w rewanżowym spotkaniu 1/8 finału Ligi Europy.
-
Wolverhampton 0-1 Liverpool
45' +2 Diogo Jota S. Mané
Od początku widać było, że jest to spotkanie dwóch ekip nie znajdujących się w najwyższej dyspozycji. Po stronie Liverpoolu warto pochwalić Fabinho, który świetnie kasował akcje Wilków. Najlepszymi okazjami gospodarzy w pierwszej połowie były dwa strzały z dystansu Rubena Nevesa, ale żadna nie sięgnęła celu. Po stronie The Reds, natomiast, najlepszą okazję zmarnował Sadio Mane, choć wydaje się, że w tej sytuacji Rui Patricio faulował Senegalczyka. Golkiper Wolverhampton jeszcze przed przerwą skapitulował, choć mógł zachować się lepiej. Miał strzał Diogo Joty na rękach, ale piłka trafiła jednak do siatki. Były gracz Wilków skarcił ich trafieniem, jak się okazało, na wagę trzech punktów.
Druga połowa niemal do końcówki mijała w naprawdę sennym tempie. Regularną przepychankę przerwały niegroźne uderzenia Adamy Traore oraz Sadio Mane. Najważniejszym wydarzeniem drugiej części gry była jednak kontuzja Ruiego Patricio. Już w końcówce regulaminowego czasu gry Portugalczyk starał się obronić sytuację sam na sam z Mohamedem Salahem, ale przegrał ten pojedynek. Ratując sytuację, wpadł na niego kolega z drużyny, Conor Coady, a golkiper stracił przytomność. Długo pomagali mu lekarze na murawie, ale ostatecznie przetransportowali go do karetki. Żaden z zespołów nie zdołał już więcej zagrozić wrogiej bramce.
Miejmy nadzieję, że Rui Patricio będzie miał przynajmniej tyle szczęścia, co jego kolega z drużyny, Raul Jimenez. Meksykanin wraca powoli do zdrowia po kontuzji głowy, a uraz Portugalczyka wyglądał naprawdę groźnie. Liverpool natomiast może cieszyć się z powrotu na zwycięską ścieżkę w Premier League. Teraz The Reds tracą w tabeli pięć punktów do czwartej Chelsea i nadal są w walce o miejsce gwarantujące grę w Lidze Mistrzów.
-
Fulham 1-2 Leeds United
38' Joachim Andersen A. Lookman - 29' Patrick Bamford J. Harrison; 58' Raphinha P. Bamford
Piłkarze Leeds kontrolowali przebieg gry już od pierwszych chwil pojedynku na Craven Cottage. Pawie z sekundy na sekundę grały coraz lepiej. Po ośmiu minutach wynik mógł ulec zmianie. Ayling znakomicie wykończył dośrodkowanie z lewej strony boiska, wbijając piłkę do bramki głową. Radość podopiecznych Marcelo Bielsy trwała jednak krótko. Sędzia po konsultacji z asystentami VAR, anulował gola z powodu spalonego. Goście nie zamierzali rezygnować i wciąż dzielnie walczyli o każdy skrawek boiska. W konsekwencji objęli prowadzenie w 29. minucie, dzięki trafieniu Bamforda. Angielski napastnik w znakomity sposób odpowiedział na brak powołania do kadry narodowej. Snajper był w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie, pakując futbolówkę tuż obok lewego słupka z bliskiej odległości. Co ciekawe, od tej pory mecz zaczął robić się wyrównany. Fulham wyczuło gorszy moment rywala, a przy odrobinie szczęścia doprowadziło do remisu. Parę minut przed przerwą Joachim Andersen zgubił krycie podczas rzutu rożnego, a jego sprytny strzał wewnętrzną częścią stopy zaskoczył francuskiego golkipera.
Po przerwie to Pawie częściej utrzymywały się przy piłce oraz nie zamierzały tak łatwo odpuszczać. Leeds ruszyło do ataku, aby jak najszybciej strzelić bramkę na wagę trzech punktów. Ta sztuka udała się już w 58. minucie za sprawą Raphinhi. Brazylijczyk umiejętnie odnalazł wolny korytarz, a po chwili uderzył po długim słupku z bliskiej odległości. Od tej pory Leeds twardo stąpało po ziemi. Marcelo Bielsa nie przestawał przekazywać swoim zawodnikom cennych wskazówek, po to żeby dowieźli korzystny rezultat do końca. Na krótką chwilę na boisku pojawił się jeszcze Mateusz Klich. Polski pomocnik miał jednak zbyt mało czasu, by pokazać swoje umiejętności. Ostatecznie więcej goli w Londynie nie padło, więc dla goście zgarnęli pierwszy komplet punktów od miesiąca.
Brighton & Hove Albion 3-0 Newcastle United
45' +3 Leandro Trossard J. Veltman; 51' Danny Welbeck L. Trossard; 68' Neal Maupay P. Groß
Brighton & Hove Albion pokonało 3:0 (1:0) Newcastle United w spotkaniu 28. kolejki Premier League. Dzięki tej wygranej piłkarze Mew legitymują się dorobkiem 32 punktów na koncie. Poza kadrą meczową na to spotkanie był Michał Karbownik. Z kolei do 89 minuty grał Jakub Moder.
Brighton & Hove Albion w meczu ze Srokami miało zamiar odskoczyć od dolnych regionów w ligowej tabeli. Podobny cel mieli jednak zawodnicy Newcastle. Zatem bój na Amex Stadium zapowiadał się bardzo interesująco.
Większą część pierwszej połowy rywalizacji upłynęła pod dyktando Srok. Niemniej efektywniejsi w grze byli gospodarze, którzy oddali cztery celne strzały przy zaledwie jednej próbie gości. Ostatecznie na prowadzenie Brighton wyszło w doliczonym czasie, gdy technicznym strzałem popisał się Leandro Trossard.
Tymczasem od 51 minuty ekipa Grahama Pottera wyszła na dwubramkowe prowadzenie. Tym razem na listę strzelców wpisał się Danny Welbeck. Napastnik Mew popisał się precyzyjnym strzałem z prawej nogi sprzed pola karnego. 30-latek strzelił swojego trzeciego gola w trakcie trwającej kampanii.
Wynik meczu ustalił natomiast w 68. minucie Neal Maupay. 24-latek wykorzystał podanie Pascala Grossa i spotkanie zakończyło się rezultatem 3:0. Była to siódma wiktoria Brighton w trakcie trwającego sezonu. Newcastle z kolei schodziło z placu gry na tarczy po raz piętnasty w trakcie trwającej kampanii. W następnej kolejce zespół polskich piłkarzy zagra z Man Utd, a Sroki zmierzą się z Tottenhamem.
West Ham United 3-3 Arsenal
15' Jesse Lingard M. Antonio; 17' Jarrod Bowen J. Lingard; 32' Tomáš Souček M. Antonio - 38' sam. Tomáš Souček; 61' sam. Craig Dawson; 82' Alexandre Lacazette N. Pépé
West Ham rozpoczął niedzielną konfrontację bardzo dobrze. Wyszedł na murawę z bojowym nastawieniem i chęcią zdominowania rywala. Misja ta zakończyła się powodzeniem, ponieważ Młoty dominowały w posiadaniu piłki, narzuciły własne warunki gry oraz kreowały sporo okazji strzeleckich. Pokonać Bernda Leno mogli reprezentanci Czech – Vladimir Coufal oraz Tomas Soucek. Obaj uderzyli jednak obok bramki.
Gospodarze nie zrazili się brakiem skuteczności i wciąż stwarzali zagrożenie w szesnastce Arsenalu. Po upływie kwadransa zespół Davida Moyesa objął prowadzenie. Michail Antonio ruszył lewą stroną boiska i wycofał do Jessego Lingarda, który opanował futbolówkę i z krawędzi pola karnego przymierzył fenomenalnie w prawy górny róg bramki.
Ledwie dwie minuty później 28-latek wykorzystał nieuwagę Kanonierów i zanotował asystę po błyskawicznym podaniu do ustawionego w szesnastce Jarroda Bowena. Anglik uderzył świetnie w prawy róg bramki.
Podopieczni Mikela Artety byli ewidentnie zszokowani takim obrotem spraw i długo nie potrafili się otrząsnąć. Po pewnym czasie Arsenal zaczął jednak utrzymywać się dłużej przy piłce. Nie wpłynęło to na liczbę oddanych strzałów.
Z kolei West Ham mógł spokojnie czekać na rozwój boiskowych wydarzeń i delikatnie się wycofał, licząc na wyprowadzenie kontrataku. W 33. minucie Kieran Tierney popełnił błąd w wyprowadzeniu piłki, którą przechwycił Declan Rice. Po chwili świetną okazję na gola miał Antonio. 30-latek oddał strzał głową, ale futbolówka odbiła się jeszcze od Souceka i to jemu zapisano trafienie.
W 38. minucie Kanonierzy skrupulatnie budowali wielopodaniową akcję i zakończyli ją golem na 1:3. Calum Chambers dośrodkował w pole karne, a tam czekał już Alexandre Lacazette. Francuz rewelacyjnie opanował futbolówkę i oddał strzał na bramkę strzeżoną przez Fabiańskiego. Piłka odbiła się jeszcze od Souceka, który zdobył tym razem miał pecha, gdyż pokonał własnego bramkarza. Dwie minuty później reprezentant Polski wykazał się umiejętnością czytania gry, gdyż wyszedł wyżej i skrócił kąt przy uderzeniu Bukayo Saki, dzięki czemu skutecznie interweniował. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 3:1 dla Młotów.
Druga połowa zaczęła się niemal identycznie, jak pierwsza. Ponownie jedna z drużyn była zdecydowanie lepsza. Grała odważnie i miała kilka dobrych okazji na strzelenie gola. Tym razem nie chodziło jednak o West Ham, a Arsenal. Goście od samego początku robili wszystko, aby chociaż zremisować i po godzinie gry na tablicy wskazującej wynik widniał rezultat 2:3. Chambers dośrodkował w szesnastkę, gdzie niefortunnie interweniował Craig Dawson. 30-latek zdobył samobójczą bramkę drugi mecz z rzędu (wcześniej przeciwko Manchesterowi United).
West Ham był mniej aktywny, chociaż mógł strzelić czwartego gola. Najlepszą okazję w 76. minucie zmarnował Antonio, który otrzymał podanie od Saida Benrahmy, ale z bardzo bliskiej odległości trafił tylko w słupek.
W 82. minucie drużyna dowodzona przez Davida Moyesa otrzymała dowód, że niewykorzystane okazje się mszczą. Wprowadzony z ławki rezerwowych Nicolas Pepe zagrał do Lacazette’a, który przymierzył idealnie tuż pod poprzeczkę. Tym samym Francuz zapewnił swojej ekipie remis 3:3.
W 30. kolejce Premier League West Ham zagra na wyjeździe z Wolverhampton. Z kolei Arsenal podejmie u siebie Liverpool.
Aston Villa 0-2 Tottenham
29' Carlos Vinícius L. Moura; 68' k. Harry Kane
Na początku spotkanie było dość wyrównane, a w okolicy kwadransa przewagę zaczęli mieć gospodarze. Tottenham zareagował jednak, jak przystało na zespół Jose Mourinho. Goście przyspieszyli po raz pierwszym w tym spotkaniu, Lucas Moura szybko sklepał z Harrym Kane’em. Angli zwrócił piłkę Brazylijczykowi, a ten wystawił ją swemu rodakowi, Carlosowi Viniciusowi, do pustej bramki. Po zdobyciu gola Koguty spokojnie rozbijały nieśmiałe próby Aston Villi.
Po zmianie stron The Villans szukali bramki wyrównującej. Najlepszą okazję zmarnował po upływie godziny Anwar El-Ghazi, ale po jego uderzeniu piłka trafiła w boczną siatkę. W 67. minucie Tottenham zdołał jeszcze raz przebić się przez defensywę gospodarzy i podwoić swoje prowadzenie. Harry Kane wykorzystał swój spryt i doświadczenie i będąc w polu karnym wywiódł w pole Matty’ego Casha, który popełnił niepotrzebny faul. Do jedenastki poszedł sam poszkodowany i dogonił Mohameda Salaha w klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców tego sezonu Premier League.
W końcówce podopieczni Deana Smitha starali się jeszcze wyrównać – w dobrej okazji pomylił się Trezeguet – ale nie zdołali nawet nadgryźć dobrze dysponowanej linii obronnej Spurs. Te trzy punkty sprawiają, że Jose Mourinho może z nieco większym spokojem podejść do przerwy reprezentacyjnej. W tym momencie Koguty tracą do czwartej Chelsea zaledwie trzy oczka. Oznacza to, że wciąż są w walce o miejsce gwarantujące grę w Lidze Mistrzów.
-
Wyniki ćwierćfinałów FA Cup
Pary półfinałowe:
-
Wyniki półfinałów FA CUP
W finale Pucharu Anglii zmierzą się Leicester i Chelsea. Mecz odbędzie się 15 maja na Wembley.
-
Manchster City wygrało EFL CUP 2020/2021. W finale "Obywatele" wygrali 1:0 z Tottenhamem. Zwycięską i jedyną bramkę w meczu strzelił Aymeric Laporte po asyście Kevina De Bruyne.
-
Władze Premier League postanowiły stworzyć własną galerię sław (Hall of Fame). Pod uwagę wzięto każdego zawodnika występującego w Premier League od początku jej istnienia, czyli sezonu 1992/93. Dodatkowo wszyscy musieli zakończyć swoje kariery przed 1 sierpnia 2020 roku.
Łącznie zostanie wybranych ośmiu piłkarzy. Pierwsze ujawnione sławy to Alan Shearer oraz Thierry Henry.
Pierwszy z nich jest najlepszym strzelcem w historii Premier League. Od 1992 roku zdobył 260 bramek, które cztery razy zapewniły mu tytuł najlepszego strzelca ligi, a w 1995 roku pomógł Newcastle United w zdobyciu mistrzostwa kraju.
Thierry Henry jest symbolem Arsenalu Arsène'a Wengera, który nie przegrał ani jednej ligowej potyczki w sezonie 2003/2004. Do niedawna Francuz był najlepszych zagranicznym strzelcem Premier League, w której zanotował 175 goli oraz 74 asysty. Wraz z „Kanonierami” dwukrotnie triumfował w lidze angielskiej.
Shearer nie krył zadowolenia z dołączenia do zaszczytnego grona.
Kiedy patrzę na tych niewiarygodnie dobrych graczy, którzy mieli zaszczyt grać w Premier League - tydzień po tygodniu, rok po roku - czuję się zaszczycony, mogąc dołączyć do Hall of Fame - powiedział 50-latek.
Muszę podziękować wszystkim moim kolegom z zespołu, a także menedżerom i trenerom, z którymi pracowałem - dodał.
Francuski napastnik również był bardzo dumny ze swojego osiągnięcia.
Wprowadzenie obok Alana Shearera jako dwóch pierwszych kandydatów do Premier League Hall of Fame jest czymś więcej niż wyjątkowym - stwierdził 43-letni Henry.
Kiedy byłem młody, po prostu chciałem mieć pewność, że dostanę parę butów, a teraz mówimy o Hall of Fame - oznajmił.
Do galerii sław dołączy jeszcze sześciu zawodników, wybranych z listy 23 byłych piłkarzy. Fani będą mogli oddawać swoje głosy od 20:00 26 kwietnia na stronie: https://www.premierleague.com/hall-of-fame.
-
Leicester City po raz pierwszy w historii zdobyło Puchar Anglii. W finale na Wembley, w obecności około 20 tysięcy kibiców, Leicester pokonało Chelsea 1:0 po pięknej bramce Youriego Tielemansa.
Budujące było to, że mecz mogło zobaczyć około 20 tysięcy kibiców. W Wielkiej Brytanii trwa luzowanie obostrzeń na skutek postępującej akcji szczepień. Dzięki temu jedno z najważniejszych spotkań sezonu piłkarskiego w Anglii mogło odbyć się z udziałem fanów obu zespołów.
-
Kolejni gracze dostąpili zaszczytu wstąpienia do Premier League Hall Of Fame. W W ostatnich dniach byli to m.in. Steven Gerrard, Frank Lampard i David Beckham.
Aktualna lista członków Hall Of Fame
-
Tabela Premier League przed ostatnią kolejką.
-
Dziś została rozegrana ostatnia kolejka Premier League w sezonie 2020/2021. Mistrz był znany już wcześniej, tak samo jak wicemistrz oraz spadkowicze. W dzisiejszej kolejce walka toczyła się o dwa miejsca gwarantujące grę w Lidze Mistrzów oraz o miejsca w Lidze Europy i Lidze Konferencji. Ci, którzy zdecydowali się oglądać Multiligę w pewnym kanale sportowym, nie mogli narzekać na nudę. Działo się dużo, a w całej kolejce padło aż 31 bramek.
Wyniki 38. kolejki
Tabela końcowa
-
Wyniki pierwszej kolejki Premier League.
-
Strasznie tu cicho, czas odkurzyć temat
A zaczniemy od najbardziej szokującej wiadomości dnia dzisiejszego! A pisząc bardziej szczegółowo: Chelsea Londyn ma spore kłopoty.
Roman Abramowicz nie może sprzedać Chelsea! Rosjanin nie zdążył przeprowadzić transakcji przed nałożeniem sankcji. Klub obecnie znajduje się więc w niejasnej sytuacji. Nie może m.in. sprzedawać biletów na mecze.
Brytyjski rząd zgodnie z zapowiedziami „zamroził” brytyjski majątek powiązanego z Władimirem Putinem oligarchy oraz innych mu podobnych. Takie wieści storpedowały plan sprzedaży londyńskiego zespołu. Abramowicz i jego przedstawiciele kontaktowali się już z potencjalnymi nabywcami Chelsea, lecz teraz transakcja jest oficjalnie niemożliwa.
Klub wyceniany jest na około trzy miliardy funtów, choć jego dotychczasowy właściciel miał żądać około czterech miliardów. Teraz najprawdopodobniej nie zarobi nic. Oznacza to również, że do skutku nie dojdzie zapowiadane przez niego założenie fundacji, która miała przekazać zyski ze sprzedaży na ofiary wojny na Ukrainie. Kontrowersje wzbudzał fakt, iż zamierzał wspierać poszkodowanych zarówno ze strony agresora, jak i najechanego kraju.
Co to oznacza dla The Blues? Aktualnie klub może dalej funkcjonować na zasadzie specjalnego zezwolenia. Dotyczy ono jednak tylko „spraw futbolowych”. Oznacza to, że duża część działalności została zakazana.
Martyn Ziegler, szef działu sportowego Timesa, przybliżył na swoim Twitterze skutki decyzji rządu. Są one następujące:
- od tego momentu niemożliwa jest sprzedaż biletów, na mecze mogą chodzić tylko osoby, które kupiły je wcześniej lub posiadają karnety,
- zamrożona zostaje sprzedaż klubowych gadżetów i strojów,
- nie ma możliwości przeprowadzania transferów oraz podpisywania i przedłużania umów,
- wciąż dopuszczalne jest prowadzenie usług cateringowych na stadionie,
- koszty podróży na mecze wyjazdowe nie mogą przekroczyć 20 tysięcy funtów.
Taka sytuacja ma utrzymać się w najbliższej przyszłości. Trudno określić, co będzie dalej. Sytuacja klubu jest niejasna i absolutnie wyjątkowa.
Źródło: www.angielskieespresso.pl
-
Zakaz przedłużania kontraktów problemem Chelsea? Tych piłkarzy mogą stracić The Blues.
Sankcje nałożone na Romana Abramowicza oznaczają poważne skutki dla funkcjonowania odebranego mu klubu. Jeżeli niejasna aktualnie sytuacja nie zostanie rozwiązana, Chelsea nie będzie mogła zaoferować nowych umów piłkarzom, którym kończą się kontrakty. W związku z tym Stamford Bridge może opuścić kilku ważnych piłkarzy.
Czwartkowy poranek przyniósł informację o nałożeniu przez brytyjski rząd sankcji na rosyjskich oligarchów, uważanych za współpracowników Władimira Putina. Tym samym Abramowicz oficjalnie przestał być właścicielem The Blues. Klub, póki co, może dalej funkcjonować, jednak w związku z zaistniałą sytuacją wprowadzone zostały istotne ograniczenia. Jednym z najistotniejszych jest zakaz podpisywania nowych kontraktów.
Wygasające kontrakty oznaczają osłabienie Chelsea?
Jeżeli więc sytuacja nie wyjaśni się w ciągu kilku najbliższych miesięcy, zwycięzcy Ligi Mistrzów nie będą mogli przedłużyć wygasających ze swoimi piłkarzami umów wygasających wraz z końcem sezonu. Lista ta nie jest długa, lecz zawiera istotne ogniwa linii defensywnej. Negocjacje z widniejącymi na niej zawodnikami ciągną się już od jakiegoś czasu i często są turbulentne, lecz teraz pojawiła się kolejna poważna przeszkoda. Utrata wszystkich z nich stanowiłaby bez wątpienia poważny problem. Na liście tej znajdują się:
- César Azpilicueta – znajdujący się podobno na celowniku Barcelony,
- Antonio Rüdiger – na liście życzeń m.in. Realu Madryt,
- Andreas Christensen – podobno już dogadany z Barceloną, najprawdopodobniej odszedłby niezależnie na okoliczności,
- Charly Musonda – niespełniony talent, który ma odejść z końcem sezonu.
Jeżeli nie pojawi się możliwość podpisania nowych umów, obrona będzie wymagała więc przebudowy. Należy jednak pamiętać, że inne embargo dotyczy przeprowadzania transferów, więc ewentualne zastąpienie odchodzących zawodników w ten sposób również byłoby niewykonalne. To ograniczenie skutkuje faktem braku możliwości ewentualnego wykupu Saúla Ñígueza. W umowie wypożyczenia Hiszpana z Atletico Madryt widnieje bowiem zapis umożliwiający taki ruch.
Niemożliwe będzie również przedłużenie wygasających w czerwcu 2022 roku kontraktów z piłkarzami zespołów młodzieżowych. Zalicza się do nich m.in. 19-letni Xavier Simons, którego oglądaliśmy w barwach pierwszego zespołu w meczu EFL Cup przeciwko Brentford.
Trudno określić, kiedy ograniczenia dotyczące funkcjonowania klubu mogą zostać zdjęte. W związku z tym nie można przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja ze wspomnianymi zawodnikami. W obliczu bezprecedensowej sytuacji środowisko Chelsea ma wiele powodów do zmartwień, a wygasające kontakty to tylko jeden z nich.
Źródło: www.angielskieespresso.pl
-
Kolejne problemy Chelsea. The Blues mogą mieć kłopoty z opłaceniem meczów wyjazdowych.
Nieustannie pojawiają się kolejne informacje, dotyczące problemów, jakie mogą spowodować dla The Blues nałożone na nich ograniczenia. W związku z odebraniem klubu Romanowi Abramowiczowi jego funkcjonowanie ulegnie na najbliższy czas istotnym zmianom. Poważnym kłopotem Chelsea mogą być ograniczenia kosztów podróży na mecze wyjazdowe.
Lista problematycznych ograniczeń dotyczy przede wszystkim kwestii komercyjnych, jak sprzedaże koszulek i biletów oraz administracyjnych, np. przeprowadzania transferów i podpisywania kontraktów. Bezpośredni wpływ na wydarzenia boiskowe może jednak mieć ograniczenie kosztów podróży na mecze wyjazdowe, które może ponieść Chelsea. The Blues nie mogą wydać z tego tytułu więcej niż 20 tysięcy funtów na jeden mecz w delegacji. To oznacza, ze będą musieli poważnie zaciskać pasa.
Były pracownik sztabu odpowiedzialnego m.in. za podróże West Hamu i Southampton, Hugo Scheckter, wyjawił Daily Star, że przeciętny mecz wyjazdowy w Premier League to wydatek co najmniej 30 tysięcy funtów. Na kwotę tę składają się m.in. sama podróż, ochrona, wyżywienie i nocleg. Kłopotliwe mogą okazać się więc już same spotkania w rozgrywkach krajowych. Zwycięzcy Ligi Mistrzów wciąż jednak rywalizują również w tych rozgrywkach.
Już w przyszłym tygodniu czeka ich wyjazd do Lille na rewanżowe spotkanie 1/8 finału. Los okazał się szczęśliwy, bo miasto to położone jest na samej północy kraju. Niemniej, najprawdopodobniej ograniczenie budżetu podróży będzie oznaczać konieczność znacznego obniżenia dotychczasowych standardów. Zamiast wyczarterowanego samolotu najprawdopodobniej konieczne będzie skorzystanie z lotu liniowego lub nawet przejazd klubowym autobusem. Wielce prawdopodobna jest również konieczność znalezienia dużo tańszego noclegu, niż zwykle.
Dalsze wojaże mogą okazać się jeszcze bardziej kłopotliwe. Szczupły budżet może nawet oznaczać konieczność rezygnacji z noclegu. Podróż tańszymi środkami i gorsze warunki zakwaterowania mogą negatywnie odbić się na fizycznej i psychicznej kondycji zespołu. Ponadto mogą zaburzyć dotychczasowy rytm treningowo-przygotowawczy.
Mecze wyjazdowe mogą więc przysporzyć Chelsea wiele utrudnień natury logistycznej. Fakt, że najbliższe zagraniczne spotkanie rozegrane zostanie akurat w Lille, stanowi korzystne zrządzenie losu. Niemniej, wydaje się, że istnieją możliwości na obejście części z tych problemów. Pytanie, jak zostanie rozwiązana cała sytuacja.
Źródło: www.angielskieespresso.pl
-
Polak z wyróżnieniem za gola sezonu w Championship
Krystian Bielik w tym sezonie strzelił tylko jednego gola, ale za to przepięknej urody. Do tego stopnia, że został on wyróżniony nagrodą za najlepszą bramkę sezonu. Klub poinformował o tym na oficjalnym koncie na Twitterze, publikując wideo z trafieniem Polaka. Mogło być to jego ostatnie w barwach Derby County. Defensywny pomocnik Baranów prawdopodobnie odejdzie z klubu latem.
Z klubem może pożegnać się także więcej postaci. Jedną z nich będzie prawdopodobnie Wayne Rooney, którego marzeniem jest trenowanie klubu występującego w Premier League. Na przestrzeni ostatnich tygodni pojawiły się plotki łączące Anglika z Burnley jak podaje dziś serwis www.goal.pl.
-
Zamykamy nieaktywny temat od jakiegoś czasu
-